Jaki fotelik samochodowy dla niemowlaka wybrać?

Home / Podróże / Jaki fotelik samochodowy dla niemowlaka wybrać?
Home » Jaki fotelik samochodowy dla niemowlaka wybrać?
Jaki fotelik samochodowy dla niemowlaka wybrać?

Jaki fotelik samochodowy dla niemowlaka wybrać?

Fotelik samochodowy to jeden z kluczowych elementów każdej wyprawki dla noworodka. Dotyczy on zarówno zmotoryzowanych rodzin, jak i tych, które nie mają samochodu. W końcu przynajmniej kilka razy w ciągu swoich pierwszych miesięcy życia dziecko będzie podróżować autem, choćby ze szpitala do domu. Taka podróż powinna upłynąć w jak najbezpieczniejszych warunkach. Z zakupem fotelika samochodowego nie warto zwlekać, ponieważ wymaga on skrupulatnego przemyślenia i dopasowania do pojazdu. Czym dokładnie należy się kierować podczas wyboru pierwszego fotelika? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w niniejszym artykule.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – certyfikaty i atesty

Niezależnie od posiadanej wiedzy na temat fotelików samochodowych w kwestii bezpieczeństwa tego rodzaju akcesorium należy zawierzać wyłącznie atestom i certyfikatom. Niezależne instytucje przeprowadzają specjalne testy zderzeniowe, w których weryfikują niezawodność fotelików. Absolutne minimum w kwestii certyfikatów przyznanych fotelikowi to europejska norma ECE R44/04. Oznacza ona, że konstrukcja fotelika jest zgodna z rekomendowanym przez producenta przeznaczeniem wagowym. Poszukując bezpiecznego fotelika samochodowego, warto jednak pójść o krok dalej. Należy wybierać takie foteliki, które sprawdzono właśnie pod kątem wypadków. Warto zwrócić zatem uwagę na certyfikaty takie jak TÜV SÜD, Ministere du Developpement durable et des Infrastructures, Departement des Transports Luxembourg czy SNCH – Societe Nationale de Certification et d’Homologation. Bezpieczeństwo fotelika samochodowego stanowi kwestię priorytetową – znacznie istotniejszą niż na przykład jego walory wizualne.

Czas użytkowania fotelika

Pierwszy fotelik samochodowy dla dziecka może posłużyć od roku do nawet kilku lat – zależy to od wyboru konkretnego modelu fotelika. Popularny zakres wagowy 0-13 kg uwzględnia użytkowanie do czasu pierwszych urodzin dziecka. W ofercie wielu marek znajdują się jednak znacznie bardziej zaawansowane foteliki: 0-25 lub nawet 0-36 kg. Ze względu na zawartość odpowiednich wkładek, a także możliwość zmiany pozycji dzięki obrotowej podstawie 360 stopni są one w pełni bezpieczne dla niemowląt. Dobry przykład stanowi fotelik samochodowy Bari marki Summer Baby. Korzysta on ze stopniowej regulacji, dzięki której może być na bieżąco dostosowywany do rozwijającej się sylwetki dziecka. Odpowiada za to między innymi wielostopniowa regulacja oparcia pod różnymi kątami i regulacja wysokości pasów bezpieczeństwa w foteliku.

Sposób montażu – obowiązkowy RWF

Kluczowe znaczenie dla użytkowania fotelika samochodowego przez niemowlę ma możliwość zamontowania go tyłem w kierunku jazdy, czyli tak zwany RWF. W efekcie model ten może być używany aż w pięciu różnych pozycjach. Polskie prawo wymaga, by dzieci podróżowały w ten sposób samochodem minimum do piętnastego miesiąca życia, choć większość specjalistów zaleca kontynuowanie jazdy w ten sposób do czasu, aż dziecko osiągnie wiek czterech lat. Ze względu na zmieniającą się anatomię dziecka jest to zdecydowanie najbezpieczniejsze rozwiązanie. Wybierając fotelik Prestige z oferty Summer Baby, można docenić możliwość obrotu siedziska pod kątem 360 stopni. Dzięki temu dziecko przez pierwsze cztery lata swojego życia może jeździć bezpiecznie tyłem do kierunku jazdy, a następnie tak jak reszta pasażerów.

Sposób montażu fotelika musi być dopasowany także do modelu samochodu. Kształty kanap samochodów, a także przestrzeni zajmowana przez fotelik może różnić się w zależności od marki pojazdu. Najwyższą gwarancję kompatybilności fotelika z autem stanowi uniwersalny system mocowania ISOFIX. Wykorzystuje on dwa uchwyty pomiędzy siedziskiem a oparciem fotela, które są mocowane bezpośrednio do konstrukcji pojazdu. Taka baza jest montowana w aucie na stałe, pozwalając na szybkie i wygodne zapinanie i odpinanie fotelika. Stabilność i bezpieczeństwo fotelika zwiększa także górny pas mocujący Top Tether.

Komfort dziecka podczas jazdy w foteliku

W trakcie podróży samochodem wyjątkowo bezpieczne, a zarazem maksymalnie komfortowe dla maleńkiego dziecka są pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa w foteliku. Z tego rodzaju uprzęży korzysta przykładowo fotelik Samochodowy Comfort Summer Baby. Dwa pasy naramienne są w nim połączone z dwoma pasami biodrowymi, które wpina się do klamry pomiędzy nogami dziecka. Atutem pięciopunktowych pasów jest przytrzymywanie dziecka w stabilnej, bezpiecznej pozycji bez konieczności zbyt ciasnego zaciągania. Komfort jazdy niemowlęcia podnoszą także specjalne nakładki na pas, które zapobiegają otarciom, gwarantując przyjemną miękkość podczas jazdy. Ponieważ fotelik Comfort posiada dużą i miękką poduszkę na głowę, a także piankowe siedzisko i oparcie, dziecko może ułożyć się w nim w wyjątkowej pozycji i przespać większość podróży.

Cena i walory estetyczne fotelika

Podczas wyboru fotelika samochodowego warto wziąć pod uwagę budżet, ponieważ najdroższy fotelik wcale nie musi oznaczać najlepszego. Warto przykładowo zrezygnować z designerskiego materiału na rzecz pięciopunktowego zapięcia w foteliku, który posiada niezbędne atesty bezpieczeństwa. Prosty, a zarazem bezpieczny fotelik jak najbardziej można nabyć w rozsądnej cenie, co potwierdza oferta marek takich jak Summer Baby. Wygląd fotelika samochodowego dla niemowlaka to zdecydowanie najmniej istotna kwestia podczas wyboru tego rodzaju akcesorium. Zwykle jednak profesjonalne marki dają do wyboru przynajmniej kilka wariantów kolorystycznych tego samego modelu fotelika. Zatem po wyborze fotelika samochodowego o preferowanych właściwościach na sam koniec można zdecydować także o jego wyglądzie. W większości samochodów dobrze prezentują się foteliki o uniwersalnej kolorystyce, na przykład czarne albo szare. Część rodziców może jednak zechcieć podkreślić na przykład płeć swojego dziecka, wybierając fotelik w kolorze ciemnego różu albo błękitu.