Podział fotelików samochodowych – jak dobrać fotelik do wieku i wagi dziecka?

Home / Podróże / Podział fotelików samochodowych – jak dobrać fotelik do wieku i wagi dziecka?
Home » Podział fotelików samochodowych – jak dobrać fotelik do wieku i wagi dziecka?
Podział fotelików samochodowych – jak dobrać fotelik do wieku i wagi dziecka?

Podział fotelików samochodowych – jak dobrać fotelik do wieku i wagi dziecka?

Fotelik dla dziecka to niezbędne wyposażenie każdego rodzinnego samochodu. Gwarantuje niezbędne bezpieczeństwo małego pasażera, który w szczególnym stopniu jest narażony na urazy w wyniku kolizji drogowych, a nawet na skutek gwałtownego hamowania pojazdem. Zakup fotelika samochodowego stanowi jednak częste wyzwanie dla rodziców. Wybór fotelików jest naprawdę spory, więc należy wziąć pod uwagę różne parametry takiego akcesorium. Najistotniejsze pozostaje dopasowanie fotelika do wieku i wagi dziecka, ponieważ to ono bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo pociechy.

Przewożenie dzieci w samochodzie – aktualne przepisy odnośnie fotelika

W 2015 roku w Polsce nastąpiła nowelizacja przepisów dotyczących przewozu dzieci w samochodach. Wcześniej prawo nakazywało przewożenie dzieci w fotelikach do dwunastego roku życia. Ponieważ jednak każde dziecko rozwija się we własnym tempie, dla bieżących przepisów wyznacznikiem do stosowania fotelika nie jest bezpośrednio wiek, a wzrost i waga dziecka. Z jazdy dziecka w foteliku mogą zrezygnować rodzice, których pociecha przekroczyła 150 cm wzrostu i 36 kg wagi. Oznacza to, że jeśli starsze niż dwunastoletnie dziecko nadal mierzy poniżej 150 cm wzrostu, musi ono korzystać ze specjalnego podwyższenia w samochodzie. Analogicznie, jeśli młodsze dziecko ma już wzrost i wagę powyżej określonej normy, może jeździć bez fotelika, jednak nadal na tylnej kanapie samochodu.

Podział fotelików samochodowych ze względu na wagę dziecka

Europejskie przepisy dotyczące fotelików samochodowych wyodrębniają 5 podstawowych grup fotelików, które są dopasowywane dla dzieci ze względu na wiek oraz wagę. Jak jednak wcześniej wspomniano, każde dziecko rośnie we własnym tempie, dlatego czasem zalecana grupa wiekowa nie odpowiada wzrostowi i wadze dziecka. Ze względu na to fotelik samochodowy musi być dostosowany przede wszystkim do aktualnego wzrostu i wagi dziecka.

Wśród standaryzowanych fotelików samochodowych zgodnych z przepisami Unii Europejskiej znajdują się foteliki z kategorii:

  • 0 – pierwsze foteliki dla dzieci, w których można przewozić noworodki i niemowlęta o wadze do 9 kg. W fotelik należy wyposażyć się odpowiednio wcześniej przed narodzinami dziecka, ponieważ będzie on niezbędny do bezpiecznego transportu noworodka do domu ze szpitala. Tego rodzaju foteliki można stosować podczas podróży z dzieckiem od narodzin do wieku 6-9 miesięcy. Siedzisko fotelika ma kształt tak zwanej łupinki, w której dziecko podróżuje w pozycji leżącej. Wygodne rozwiązanie stanowią foteliki samochodowe „0” pozwalające na szybki demontaż siedziska i korzystanie z niego także w formie nosidełka. Należy jednak pamiętać, że nawet w profesjonalnym foteliku niemowlę może spędzić maksymalnie jedną godzinę. Po tym czasie, jeśli podróż jest dłuższa, należy zrobić postój z przerwą na karmienie, przewinięcie lub zabawę z dzieckiem.
  • 0+ – to nadal kategoria fotelików, w których można przewozić niemowlęta, jednak ze względu na nieco większą regulację pozwalają na transport dziecka do 13 kg wagi. Takie foteliki są odpowiednie dla dzieci od urodzenia do wieku 12-15 miesięcy. W przypadku fotelików z kategorii 0 i 0+ istnieje obowiązek montażu fotelika tyłem do kierunku jazdy. Dzięki temu jazda samochodem jest znacznie bezpieczniejsza dla niemowlęcia. Ma ono szczególnie delikatny kręgosłup i nie posiada wystarczająco wykształconych mięśni szyi. Wypadek samochodowy czy nawet gwałtowne hamowanie może spowodować u dziecka poważne urazy. W najpoważniejszych wypadkach może dojść nawet do przerwania kręgów szyjnych dziecka, czemu zapobiega jazda w foteliku tyłem do kierunku jazdy.
  • I – ta kategoria fotelików dotyczy siedzących dzieci o wadze od 9 do 18 kg, dlatego różnią się one kształtem siedziska. Zwykle w foteliku z I kategorii wagowej mogą podróżować dzieci w wieku od 9 miesięcy do około 4 lat. Wiele fotelików tego rodzaju pozwala na montaż zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy. Chociaż polskie przepisy zezwalają na wożenie przodem do kierunku jazdy dzieci w wieku powyżej 15. miesiąca, wielu specjalistów zaleca kontynuowanie jazdy w foteliku zamontowanym tyłem do osiągnięcia przez dziecko 4 lat.
  • II – foteliki odpowiednie dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg, a zatem dla wieku od 4 do około 6 lat. Większość modeli również pozwala na montaż w obu kierunkach. Wielu rodziców decyduje się jednak w tym wieku dziecka na jazdę przodem do kierunku jazdy, ponieważ większy fotelik zajmuje znacznie więcej miejsca w samochodzie.
  • III – ostatnia kategoria fotelików dotyczy dzieci o wadze od 22 do 36 kg. Jest ona odpowiednia dla dzieci od 6. do 12. roku życia. Wówczas wygodne dla małego pasażera rozwiązanie stanowią specjalne podłokietniki. Starsze dziecko można zapinać pasami samochodowymi, jeśli pozwala na to konstrukcja fotelika. W przypadku montażu fotelika na zaczepy ISOFIX lepiej korzystać z pasów wewnętrznych fabrycznie zamontowanych w foteliku. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że wytrzymałość wagowa zaczepów ISOFIX wynosi maksymalnie 36 kg.

Uniwersalny fotelik samochodowy, który rośnie razem z dzieckiem

Zakup fotelika samochodowego to spory wydatek, gdy wybiera się wysokiej jakości model z niezbędnymi atestami i certyfikatami bezpieczeństwa. Zatem, zamiast kupować kilka razy coraz większe foteliki samochodowe, lepiej od razu zainwestować w fotelik 0-36 kg, którego kilkustopniowa regulacja oparcia, zagłówka oraz pasów pozwala na dostosowywanie do zmieniającej się sylwetki dziecka. Rodzice, których interesuje tego rodzaju fotelik, powinni zapoznać się z asortymentem sklepu internetowego FajnyTowar.pl oferującego foteliki marki Summer Baby. Modele Bari, Faro, Prestige czy Berton to foteliki odpowiednie zarówno dla niemowląt, jak i świeżo upieczonych nastolatków. Wygodę i bezpieczeństwo ich użytkowania gwarantuje zgodność z normami Unii Europejskiej. Ponadto posiadają one mocowanie ISOFIX z paskiem Top Tether, a także pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.