Jak przygotować się do narodzin dziecka – checklista dla rodziców

Home / Dziecko / Jak przygotować się do narodzin dziecka – checklista dla rodziców
Jak przygotować się do narodzin dziecka – checklista dla rodziców

Jak przygotować się do narodzin dziecka – checklista dla rodziców

Wyprawka dla noworodka to przedmioty, które należy zgromadzić jeszcze przed narodzinami dziecka. Większość z nich będzie potrzebna już od momentu przyjścia maluszka na świat. Żeby zatem oszczędzić sobie zbędnego stresu i kłopotu, lepiej stworzyć checklistę wszystkich potrzebnych akcesoriów i sukcesywnie odhaczać je przed porodem. Najważniejsze przedmioty należy zabrać ze sobą do szpitala, a reszta będzie czekać w domu na nowego członka rodziny. Stworzyliśmy listę w naszej opinii kluczowych akcesoriów, które nie tylko warto, ale wręcz trzeba nabyć przed narodzinami dziecka. Mamy nadzieję, że pomoże ona wielu przyszłym rodzicom, którzy oczekują na swoją pociechę.

Ubranka dla noworodka

Jeden z przyjemniejszych elementów kompletowania wyprawki dla noworodka stanowią ubranka dla niemowląt. Śpioszki, pajacyki, body, koszulki, kaftaniki, bluzy, sweterki, skarpetki i czapeczki – są naprawdę urocze. Niestety niemowlę bardzo szybko z nich wyrasta, więc nie ma sensu kupować ich w nadmiarze. Na sam początek wystarczy od 3 do 6 sztuk ubranek adekwatnych do pory roku, w jakiej dziecko przyjdzie na świat. Należy wybierać naturalne tkaniny bawełniane lub bambusowe, które są najdelikatniejsze dla skóry i nie wywołują podrażnień. Kolejne ubranka warto kupować już w większych rozmiarach, które będą uwzględniać kolejne miesiące życia dziecka.

Środek transportu

Pierwsza podróż noworodka do domu ze szpitala w większości rodzin odbywa się za pośrednictwem samochodu. Niezbędny jest wówczas specjalny fotelik dla noworodka, który posiada system mocowania dopasowany do rodzinnego auta. Należy wybrać bezpieczny model fotelika posiadający wszelkie niezbędne atesty oraz certyfikaty. Wygodne rozwiązanie to fotelik samochodowy, który rośnie razem z dzieckiem (0-36 kg). Dobry przykład stanowi fotelik obrotowy Madera marki Summer Baby, który posiada wielostopniową regulację pasów, zagłówka oraz oparcia. Można montować go zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy, co stanowi właściwą pozycję fotelika w przypadku niemowląt od pierwszego do 15. miesiąca życia.

Gdy przyjdzie czas na pierwsze spacery z niemowlakiem, niezbędny okaże się także wózek. W przypadku maluszków do 3. miesiąca życia bezwzględnie należy korzystać z gondoli, w której dziecko przebywa w pozycji leżącej. Specjaliści zalecają, by zmienić ją na klasyczną spacerówkę dopiero po przekroczeniu przez dziecko wieku 6 miesięcy. Nie zawsze musi to jednak oznaczać konieczność zakupu dwóch różnych wózków. Można przykładowo wybrać wózek spacerowy z nosidełkiem, który ze względu na możliwość modyfikowania jest odpowiedni dla dzieci z kategorii wagowej 0-13 kg. W ofercie sklepu internetowego FajnyTowar.pl znajduje się wózek Sempre Pro, który posiada dodatkowo ocieplacz na nóżki i folię przeciwdeszczową. Jego wygodne nosidełko pozwoli na wyjęcie śpiącego malucha z wózka bez konieczności budzenia. Zawiera on także kosz na zakupy oraz rzeczy niezbędne dla niemowlęcia, takie jak mata do przewijania, pieluszki czy mufka.

Akcesoria do karmienia

Nie każde niemowlę od razu radzi sobie ze ssaniem, dlatego szczególnie przy początkowym karmieniu warto wykorzystywać urządzenie takie jak laktator. Będzie on przydatny także w wielu innych sytuacjach, na przykład podczas nieobecności mamy w porze karmienia dziecka. Dla mam wygodne udogodnienie stanowi także poduszka do karmienia, która odciąża kręgosłup. Kiedy niemowlę jest już karmione butelką, warto mieć pod ręką przynajmniej kilka butelek ze smoczkami, które na bieżąco można sterylizować po użyciu. Wówczas przyda się nie tylko sterylizator, ale również podgrzewacz do pokarmu. Nie sposób zapomnieć także o komplecie śliniaczków, które nierzadko ratują ubranka przed zabrudzeniem.

Bezpieczny sen

Zależnie od preferencji rodzice wybierają dla noworodków do spania klasyczne łóżeczko, kołyskę lub kosz Mojżesza. Dodatkowe elementy na liście to materac z nakładką, pościel, prześcieradła, kocyk i rożek do otulania. Uspokajające dla świeżo upieczonych rodziców akcesorium to także monitor snu dziecka. W przypadku podróży przydać może się dodatkowe, składane łóżeczko w formie dostawki, które można używać również w domu. Gwarantuje pełne bezpieczeństwo niemowlęcia, które śpi tuż obok rodziców. Dobry przykład to łóżeczko turystyczne Elio marki Summer Baby, które posiada ruchome kółka i moskitierę chroniącą niemowlę przed owadami. Dodatkowe udogodnienie stanowi duży kosz na drobiazgi i zabawki dziecka pod łóżeczkiem.

Akcesoria do kąpieli i higieny noworodka

Kąpiel noworodka to często stresująca czynność dla młodych rodziców, dlatego warto przygotować do niej wszystkie niezbędne akcesoria. To przede wszystkim specjalna wanienka, ale także delikatne, nieuczulające produkty myjące. Niemowlę powinno mieć swoje myjki i ręczniczki. Przyda się także termometr do wody i aspirator do nosa. Do codziennej higieny i pielęgnacji niemowlaka należy posiadać także krem ochronny z filtrem UV, maść przeciw odparzeniom, chusteczki nawilżane, płyn antyseptyczny i płatki kosmetyczne. Szczotka z miękkim włosiem pozwoli na okiełznanie małej czuprynki. Oczywiście nie można zapomnieć też o przewijaku, pieluszkach i podkładach higienicznych.

Rzeczy przydatne w niedalekiej przyszłości

Pierwsze miesiące życia dziecka upływają dla rodziców wyjątkowo szybko. Zanim się obejrzą, maluch zaczyna jeść stałe pokarmy i raczkować. Wtedy niezbędne akcesorium stanowi krzesełko do karmienia. Dzięki niemu dziecko będzie mogło zasiadać do posiłku przy stole razem z rodzicami. Warto wybrać model wysokiej jakości z regulowanym podnóżkiem, oparciem oraz pasami bezpieczeństwa. Krzesełko do karmienia Nuni w ofercie FajnyTowar.pl spełnia wszystkie te wymagania. W przypadku dzieci raczkujących przydać może się natomiast bramka zabezpieczająca. Pozwoli odgrodzić malucha od niebezpiecznych elementów domu, na przykład od schodów lub drzwi do pokoju, do którego dziecko nie ma dostępu.