Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Home / Podróże / Jaki fotelik samochodowy wybrać?
Home » Jaki fotelik samochodowy wybrać?
Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Zakup wysokiej jakości fotelika samochodowego dla dziecka to oznaka odpowiedzialności rodziców. Nierzadko jednak wybór odpowiedniego fotelika może stanowić wyzwanie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli fotelików, a każda marka zachwala własne produkty. Kierowanie się renomą producenta zwykle stanowi skuteczną strategię zakupową, ale nie oznacza to wcale konieczności wyboru najdroższego fotelika najpopularniejszej marki. Zamiast tego warto dowiedzieć się przed zakupem, jakie właściwości fotelika samochodowego są najistotniejsze i wybrać funkcjonalny oraz wygodny model, który spełnia wszystkie postawione wymogi bezpieczeństwa.

Wielkość fotelika dopasowana do wieku, wzrostu oraz wagi dziecka

Polskie prawo jednoznacznie określa, że obowiązek jazdy w specjalnym foteliku samochodowym dotyczy wszystkich dzieci od narodzin do przekroczenia 150 cm wzrostu lub 36 kg wagi. Ponieważ jednak dzieci rozwijają się i rosną w różnym tempie, można także przyjąć, że wyznacznikiem zaprzestania jazdy w foteliku dla dziecka jest osiągnięcie 12. roku życia. Wcześniej to wiek stanowił wyznacznik obowiązku jazdy w foteliku przez dziecko.

Żeby fotelik samochody był wygodny dla dziecka, a także maksymalnie dobrze spełniał swoją funkcję bezpieczeństwa, należy dopasować jego odpowiednią kategorię wagową. Do wyboru pozostają modele oznaczone jako 0/0+, I, II oraz III. Pierwsza kategoria 0/0+ dotyczy niemowląt od narodzin do przekroczenia wagi 13 kg. Takie foteliki mają funkcję częściowego demontażu, dzięki której pełnią jednocześnie rolę kołyski wyjmowanej z samochodu. Kolejna kategoria wagowa fotelików samochodowych jest odpowiednia dla dzieci od 3 do 5 lat, które ważą 9-18 kg. Foteliki samochodowe dla starszych dzieci powyżej piątego roku życia można stosować do momentu przekroczenia przez dziecko wagi 36 kg lub 150 cm wzrostu.

Rodzice stają przed koniecznością wyboru fotelika z pierwszej kategorii wagowej i jego sukcesywnej wymiany na większe modele. Alternatywę stanowi jednak także zakup uniwersalnego fotelika samochodowego, który może być używany od narodzin nawet do osiągnięcia dwunastego roku życia. Dobry przykład stanowi fotelik samochodowy Malaga marki Summer Baby. Fotelik posiada stopniową regulację, dzięki której może „rosnąć” razem z pociechą. Do dyspozycji rodziców pozostaje zatem między innym wielostopniowa regulacja oparcia pod różnymi kątami, a także regulacja wysokości pasów bezpieczeństwa w foteliku. W efekcie model ten może być używany aż w pięciu różnych pozycjach.

System mocowania fotelika

Kolejne kryterium wyboru fotelika samochodowego, które należy wziąć pod uwagę, to jego system mocowania. W pierwszej kolejności warto upewnić się, że montaż fotelika będzie możliwy w posiadanym samochodzie. Zwykle gwarancję tego stanowi uniwersalny system mocowania ISOFIX. Dwa uchwyty są mocowane bezpośrednio do konstrukcji pojazdu pomiędzy siedziskiem a oparciem fotela. Dodatkowo fotelik powinien posiadać także górny pas mocujący Top Tether, który zapobiega przemieszczaniu się fotelika w osi obrotu uchwytów ISOFIX. Ze względów bezpieczeństwa należy wybrać fotelik samochodowy, który uwzględnia montaż tyłem w kierunku jazdy (RWF). Ma to szczególne znaczenie w przypadku niemowląt i małych dzieci, dla których jazda w samochodzie tyłem jest znacznie bezpieczniejsza na wypadek gwałtownego hamowania bądź kolizji na drodze.

Dla rodziców najwygodniejszy model fotelika to taki, który posiada obrotową podstawę. Fotelik obrotowy 360 stopniułatwia usadzanie cięższego dziecka, a następnie wyjmowanie go z samochodu. Taką właściwość posiada fotelik obrotowy 360° Bari w ofercie sklepu internetowego FajnyTowar. Oprócz obrotowej podstawy dysponuje on również pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa, które przytrzymują ciało dziecka w obszarach kluczowych dla amortyzacji wstrząsów.

Atesty bezpieczeństwa

Nawet przy posiadaniu szerokiej wiedzy na temat fotelików samochodowych rodzicom trudno jest samodzielnie ocenić, czy wybrany model fotelika skutecznie spełni swoją rolę zabezpieczenia dziecka przed urazem w sytuacji wypadku. Właśnie z tego powodu należy wybierać wyłącznie foteliki, które posiadają odpowiednie certyfikaty i atesty renomowanych, niezależnych instytucji. Kluczowy jest choćby europejski certyfikat bezpieczeństwa: ECE R44/04. Pozytywne przejście testów bezpieczeństwa i niezawodności fotelika potwierdza także niemiecki certyfikat TÜV SÜD.

Ochrona boczna w foteliku

Konfiguracje kolizji drogowych są zróżnicowane, dlatego wysokiej jakości fotelik samochodowy powinien zabezpieczać dziecko z każdej możliwej strony. Warto wybrać taki fotelik dla dziecka, który posiada system SPS chroniący również przed uderzeniami bocznymi. Można poznać go po solidniejszej konstrukcji fotelika. Zawiera on wysunięte i wzmocnione boki z pianki i tworzywa EPS, które po obu stronach osłaniają głowę dziecka.

Komfort jazdy dziecka

Przy zakupie fotelika samochodowego nie sposób zapomnieć o jeszcze jednym, bardzo ważnym kryterium wyboru. Mowa oczywiście o komforcie dziecka, dla którego fotelik przez długie lata będzie stanowić towarzysza podróży. Wygoda jazdy w foteliku może zachęcać dziecko do jazdy samochodem i nie będzie skłaniać do próby oswobodzenia się z pasów. Każdy fotelik dziecięcy powinien charakteryzować się możliwością regulacji zagłówka. Miękka poduszka pod głową, na siedzeniu i oparciu pozwoli uzyskać dziecku niezbędne odprężenie i relaks podczas podróży. Materiał fotelika powinien mieć właściwości oddychające, co zapobiegnie generowaniu nadmiernej temperatury podczas jazdy. Istotne są także specjalne nakładki na pasy fotelika zapobiegające otarciom. W przypadku fotelików samochodowych dla małych dzieci duże znaczenie ma również higiena użytkowania. Najlepiej wybrać model posiadający zdejmowany pokrowiec z trwałego i elastycznego materiału, który nadaje się do prania w pralce.